Tento web je praktickým průvodcem s možností zakoupení potřebných součástí a zařízení pro využítí nových technologií ve světě akumulace elektrické energie zejména do baterií  Li-Fe-Po, Li -On a LTO  s kapacitou od 10 Ah do 1 000 Ah.

Všechny informace a zařízení  zde, jsou vyrobeny u Nás. Příspěvky zde nejsou zkopírovány z jiných webů, ale pouze Naše vlastní zkušenosti……

Základem každáho kvalitního bateriového řídicího systému  (BMS – BS1V3, BS1V4, BS2V4 micro) je balancér. Balancér zajistí naprosto shodné nabití všech použitých článků v baterii, měří napětí a teplotu každého článku baterie. Data posílá do dalšího balančního modulu, a v případě překročení limitních hodnot, jak přebití nebo vybití, automaticky zabrání poškození jednotlivých článků baterie.

V případě přebíjení, maří přebytečnou energii v teplo pomocí výkonového tranzistoru (podle typu balancéru – běžně 1,5 A, s externím výkonovým rezistorem až 10 A ) a zároveň zajistí omezení nabíjecího proudu pomocí vlastních regulačních mechanismů.

V případě nadměrného vybití,  modul „M“ v řetězci odpojí bistabilní relé (relé bez stálého odběru proudu). Při překročení nabíjecího proudu v době balancování  nad 1,5 A paralelní FET můstek sníží automaticky nabíjecí proud až do naprosto shodného napětí všech článků baterie. Toto zapojení umožnuje nabíjení/vybíjení velmi vysokými proudy.

Během provozu je uživatel informovám o průběžném stavu baterie, a to pomocí Ethernet LAN nebo USB do svého PC, Android, Mac. http://batterybox.zaloznisystemy.cz/

Naše systémy jsou instalovány v desítkách elektromobilů, solárních systémech, solárních lampách, záložních systémech, elektrocentrálách, autonomních systémech, vysokozdvižných vozících, golfových vozících a mnoha dalších aplikacích. Nejstarší instalovaný systém je z roku 2007, kde současná kapacita baterie po 9 letém provozu má stále přes 90 % kapacity.

Jsme ryze český výrobce balančních modulů a elektronických bateriových řídících systémů BMS,  pro lithiové zejména Li-Fe-Po články s kapacitou 10-1 000 Ah.

Naše již třetí generace balančních modulů je spolehlivé a funkční řešení bateriových záloh i bateriových boxů s kapacitou od desítek wathodin do desítek kilowat hodin.

Dodáváme jednotlivé komponenty pro šikovné elektromechaniky, ale i celé funkční řešení pro konečné zákazníky.

Modelový jednoduchý příklad potřeby balancování a regulace nabíjecího napětí:

Chata, dva solární panely o celkovém výkonu 500 Wp , baterie 12V 90Ah  LI-Fe-Po (4x článek 3,2 V v sérii opatřený balancéry s možností balančního proudu až 10 A) výkon ze solárních panelů je přes MPPT regulátor (regulátor pro nejvyšší učinnost panelů ) přiveden na baterii 12 V. Je slunný den a panely dávají 400 W = 30 A  na 13 V, zhruba za tři hodiny se nabijí baterie na 100 %. Balancéry umožnují vyzářit přebytečný výkon v teplo, ale zbytek výkonu by stále přebíjel baterii, pokud by články nebyly nestejnoměrně nabité.

V tuto chvíli BMS automaticky:

  • omezí nabíjení do baterie
  • sepne jiný spotřebič či spotřebiče pro maření přebytečného výkonu (bojler ap.)
  • informuje majitele (e-mail, sms, www)

Baterie všeobecně není levnou záležitostí, proto je nutno se o ní „dobře postarat“, konkrétně Li-Fe-Po Winston  při  80%  vybíjení a nabíjením na 3,5 V/článek  udává 5 000 cyklů, což je životnost 13 let při každodenním používání (máme odskoušeno).  Náš BMS systém má dva nezávislé okruhy hlídání nabíjení, samotné balancéry, které je možno uživatelsky nastavovat + celkové napětí pro kontrolu řídícím modulem (kdyby selhala komunikace mezi balancéry) a odesílání dat LAN nebo GSM na server s klientským přístupem. Další upozornění na překročení povolených hodnot je akusticky (sirénkou), která je součástí řídícího modulu, případně posledního balancéru.

© Copyright 2012 - 2022 baterioveboxy.cz